• 0

    Brak produktów w koszyku.

obrazek

16.08.2019

Czy aromaterapia leczy?

Dzień dobry!

Codziennie towarzyszy nam mnóstwo zapachów. Niektóre przyjemne, inne odstraszają. Gdy któryś  poczujemy, zazwyczaj skupiamy się zazwyczaj na tym, kto lub co jest jego źródłem. Zapominamy jednak, że każdy z tych zapachów wiąże się z wprowadzeniem do organizmu całego bukietu substancji chemicznych, z których każda może mieć wpływ na nasze zdrowie. Dzisiaj skupimy się na tym, czy i jak aromaterapia może oddziaływać na nasz organizm.

Zastanówmy się czym właściwie jest aromaterapia? W oczywisty sposób kojarzy się z przyjemnymi zapachami, jednak w jakiej dokładnie formie powinniśmy je zażywać? Istnieje kilka zabiegów w których możemy wykorzystać olejki eteryczne i wszystkie są zbiorczo nazywane aromaterapią. Jej najprostszą formą jest zwyczajne podgrzanie olejku przy pomocy odpowiedniej świecy lub lampy i odparowanie go, tak aby rozniósł się po powietrzu w całym pomieszczeniu. Stężenie takiego olejku jest raczej niskie, ale jesteśmy wystawieni na jego działanie przez długi okres czasu. Bardziej intensywną formą, jest bezpośrednia inhalacja, w której wdychamy powietrze z nad parującego olejku. Zapach i doznania są zdecydowanie silniejsze, ale stosujemy ją krócej. Możemy również połączyć aromaterapię z relaksującą kąpielą, lub masażem. Olejek jest wtedy rozprowadzany po naszym ciele i wchłaniany przez skórę. Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od potrzeb, jednak moim zdaniem najlepszy efekt da nam masaż. Skóra wchłania bardzo dobrze substancje rozpuszczone w tłuszczach, a tym właśnie są olejki eteryczne. Dodatkowo, umiejętnie zrobiony masaż jest przyjemny sam w sobie, więc takie połączenie wydaje się po prostu idealne.

Zapewne w tym miejscu, Drogi Czytelniku, dostrzegasz już błąd, jaki zrobiłem zapowiadając ten artykuł. Pytanie „Czy aromaterapia leczy?” ma tyle samo sensu, co „Czy zastrzyki leczą?”. Odpowiedź jest prosta, wszystko zależy od tego, co znajduje się w strzykawce. Pamiętajmy też, że metoda ta nie pozwala leczyć wszystkiego, każdego i zawsze. Przyjemny zabieg w Spa nie zastąpi kontaktu ze służbą zdrowia.

W ciągu następnych tygodni postaram się przybliżyć Wam działania najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych. Mam nadzieję, że uda mi się przedstawić przestępne i rzetelne źródło wiedzy, którego lektura umili Wam sobotnie popołudnia!

PI